Aktuální ročník

Horké počasí Blanické cyklorytíře neodradilo!


 

V pořadí již dvanáctý ročník cyklistické akce s názvem Blanický cyklorytíř je za námi. V sobotu 3. června 2017 vystartovalo z Veliše 333 velkých i malých cyklistů, aby společně symbolicky zahájili cyklistickou sezónu v Kraji blanických rytířů.

Blanický cyklorytíř je tradiční akcí, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody Vlašim společně s obcemi, které leží na trase. V letošním roce se stala hlavním organizátorem obec Veliš. Po registraci na startu na velišském hřišti čekala na účastníky trasa dlouhá 34 kilometrů s kontrolními zastávkami v Libouni, Louňovicích pod Blaníkem, Načeradci, Pravoníně, Vracovicích, Kondraci a Ostrově. Na každém stanovišti dostali jezdci razítko do své účastnické karty. S vyplněnými kartami dojeli po trase kolem bájné hory Blaník do cíle, kde obdrželi od dvorní dámy diplom a byli pasováni posledním žijícím blanickým rytířem ve zbroji na Blanické cyklorytíře 2017. V cíli na velišském hřišti čekalo na všechny občerstvení a o příjemnou náladu se postarala kapela Tomáš Maďar band.

Organizátoři nezapomněli ani na menší cyklisty, pro které připravili kratší, zhruba pětikilometrovou trasu z Veliše přes Sedlečko a Lipiny zpět do Veliše. Na trase byla pro děti připravena tři zábavná stanoviště, kde si všichni mohli prověřit své znalosti a dovednosti při jízdě zručnosti, kuželkách, na kroužkové dráze, při poznávání ovoce a zeleniny poslepu podle chuti nebo na stanovišti hasičů z Nesper s vědomostními úkoly.

„O tom, že akce je určena opravdu pro všechny věkové kategorie svědčí věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem, který letos činil 78 let“, říká místostarosta obce Veliš, Pavel Dvořák a dodává: „Počasí se nám při letošním cyklorytíři opravdu vydařilo, sobota patřila k tropickým dnům, a tak všichni uvítali občerstvení na trase i v cíli. Velký dík patří všem organizátorům a dobrovolným spolupracovníkům, kteří se na přípravě a hladkém průběhu akce podíleli a především panu Ladislavu Filasovi, který v roli blanického rytíře v průběhu celého horkého odpoledne v plné zbroji Blanické cyklorytíře pasoval.“

Za organizátory přejeme všem cyklistům příjemné cyklovýlety nejen po Kraji blanických rytířů a budeme se těšit na shledání příští rok při třináctém ročníku Blanického cyklorytíře, tentokrát v Načeradci.

Letošní ročník Blanického cyklorytíře se konal pod hlavičkou Evropského týdne udržitelného rozvoje.